muzikanti| historie| nahrávky| recenze| pozadí| promo| kontakt


• "xichty" recenze •

PALADRAN - NODFYR

K recenzi mi přišlo velmi zajímavé mini CD českého hudebního projektu s názvem Paladran, které obsahuje 5 songů a stylově by se snad dalo zapasovat do pomyslné škatulky „karpatský folk rock“. CD nese název Nodfyr (posvátný oheň) a nutno podotknouti, že opravdu vydatně hoří od začátku až do konce. Především bych rád zdůraznil, že po technicko-hudebně-kompoziční stránce nelze Nodfyru nic vytknout. CD má tendenci působit velmi profesionálně také po zvukové stránce, kde je slyšet snaha o hutný, dynamický avšak čirý a pestrý zvuk, což se dvěma základním stavebním kamenům Paladranu – Hyenikovi a především Petrovi alias Pedrovi DeLuxe povedlo opravdu na výbornou. Myslím, že za takový zvuk by se nemusely stydět ani mnohé známější kapely.

Pokusím se o průřez skrze Mini CD Paladranu – Nodfyr, jenž by mohl vypadat asi takto: Nodfyr vás uvítá skladbou Kuthan, která si pomalu kráčí svým valivým slovanským tempem, doprovázená nosnými, těžkými až opěvnými melodiemi v podání Hyenikova vokálu. Poté přijde na řadu ryze instrumetální věc - Rustem, jenž vychází ze základu rumunské lidové písně podle Taraf De Haidouks (jak mne poučil průvodní dopis k CD), která se svým temperametnem pekelně přežene přes roztančenou karpatskou krajinu a zklidní se až u další skladby s názvem Dolendag. Ta začíná vát zlehka jako jarní večerní větřík, ovšem poté se nad zurčícím potůčkem zatáhne nebe a do potemnělých riffů začne zpívat Skuny ze Sad Harmony. Dolendag působí hravě melancholicky. Zdůraznit bych také chtěl Hyenikův výborný text plný symboliky. Další, čtvrtou v pořadí, je Parhún. Opět instrumentální skladba, nyní však čistě akustická. Parhún bych přirovnal k slovanskému folkovému bagru, který si razí cestu kupředu hlava nehlava. Zajímavě pojatá věc naplněná neméně zajímavými aranžemi. Jako poslední obsahuje mini CD Nodfyr song s názvem Wasteland. Rozmíchejte Vlastu Redla, přidejte trochu Steva Vaie, místo koření nahažte pořádnou porci Hyenika a Petra, nechte podusit a máte Wasteland, jak víno. Fakt perfektní věc ten Wasteland... a pro kytarové sólaře s lahůdkou v podobě skvostně postaveného a zahraného Petrova sóla, které si v takovémto podání na české desce vrzne jen málokdo.

Co se týče vzniku mini CD Nodfyr, určitě stojí za zmínku to, že vzniklo komunikací na dálku přes ICQ, e-maily a FTP. Od toho taky Hyenik přichází s pojmenováním „ief-projekt“. Nodfyr má být údajně předehrou a zároveň součástí rozsáhlejší nahrávky „Dřevěný oheň“, která se začíná nahrávat na přelomu roku, takže můžeme být všichni zvědavi, co na nás Hyenik s Petrem ještě vysypou, nicméně už teď můžu říct, že Paladran se svým Nodfyrem s přehledem zaujímá čestnou pozici v mé osobní Czech Top 5.

GJV